Targul de Turism al Romaniei 2010 - editia de primavara

In perioada 25 - 28 martie 2010 a vut loc la Romexpo cea de-a 23–a editie a TÂRGULUI DE TURISM AL ROMÂNIEI – TTR 2010 – ediţia de primavară, expozitie internationala dedicata tuturor operatorilor activi din domeniul turismului. TTR are două ediţii anuale şi reprezinta cel mai important eveniment de gen din România, promovând un număr impresionant.

Evenimentul a fost organizat in parteneriat cu Camera de Comert si Industrie a Romaniei si a avut in aceasta editie 411 expozanti, comparativ cu editia din martie cand numarul acestora a fost de 302. Numarul celor care au trecut pragul Romexpo in calitate de vizitatori a fost de aproximativ 19000, inregistrandu-se o crestere cu 10% fata de editia de anul trecut a targului.

Printre participantii din alte tari s-au numarat expozanti din: Austria, Bulgaria, Egipt, Germania, Grecia, India, Israel, Italia, Marea Britanie, Olanda, Polonia, Slovacia, Turcia si Ungaria care si-au promovat ofertele si oportunitatile turistice prin diferite programe artistice cu tematica folclorica specifica tarii de provenienta.

Editia de toamna a Targului de Turism al Romaniei a fost dedicata promovarii turismului romanesc, 60% din spatiul expozitional fiind destinat turismului din Romania. O buna parte din acest procent a fost alocat standurilor consiliilor judetene si primariilor care au dorit sa fie prezente.

Evenimentul de la Romexpo a fost un bun prilej si pentru o lansare oficiala: Federaţia Asociaţiilor de Promovare a Turismului din România , singura Federaţie care reuneşte toate Asociaţiile Regionale de promovare şi Dezvoltare a Turismului, constituite ca parteneriat public-privat.

Walters Invest a participat in calitate de expozant la editia din aceasta toamna a Targului de Turism bucurandu-se de un real interes din partea reprezentantilor grupurilor de dezvoltatori prezenti aici, dar si din partea reprezentilor Ministerului Turismului, al Consiliilor Judetene si al unor primarii prezente aici in calitate de vizitatori sau expozanti.