Warning: include(page_top.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/svscitym/domains/primariaonline.ro/public_html/asigurari-piata-asigurarilor-agricole-pe-trend-ascendent.php on line 1 Warning: include(page_top.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/svscitym/domains/primariaonline.ro/public_html/asigurari-piata-asigurarilor-agricole-pe-trend-ascendent.php on line 1 Warning: include(): Failed opening 'page_top.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php5/lib/php') in /home/svscitym/domains/primariaonline.ro/public_html/asigurari-piata-asigurarilor-agricole-pe-trend-ascendent.php on line 1

Piata asigurarilor agricole pe trend ascendent

Piata asigurarilor agricole ar putea urca la pragul de 20 milioane euro pentru anul in curs, estimeaza directorul general al companiei FATA Asigurari Agricole, Anghel Burghila.

Acest prag este in crestere fata de anul precedent si este sustinut de faptul ca politele agricole sunt necesare. La aceasta se adauga subventiile acordate de Guvern producatorilor agricoli pentru primele de asigurare, care beneficiaza de despagubiri pentru inghetul de iarna, seceta sau indundatii.

Pe viitor piata asigurarilor va cunoaste o ascensiune semnificativa insa este limitata de numarul mare de producatori care practica agricultura de subzistenta. Astfel, reprezentantul Fata a declarat ca jumatate din suprafata agricola existsenta este impartita in parcele mici, unde se practica o agricultura rudimentara, iar in aceasta situatie asigurarea agricola nu se impune.

Incheierea de asigurari agricole depinde mult de educatia producatorului, care constientizeaza mai mult sau mai putin nevoia de a proteja bunurile personale.

Ministerul Agriculturii, Padurilor si Dezvoltarii Rurale (MAPDR) a acordat autorizatii la 11 companii de asigurare-reasigurare pentru a incheia asigurari agricole pentru anul in curs. Acestea sunt: Agras, Asiban, Asirom, Astra Uniqa, Generali, Omniasig, Allianz Tiriac, BCR Asigurari, Carpatica Asig, Unita si FATA Asigurari Agricole.

Sursa: Wall Street

toate stirile »

Warning: include(page_bottom.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/svscitym/domains/primariaonline.ro/public_html/asigurari-piata-asigurarilor-agricole-pe-trend-ascendent.php on line 97 Warning: include(page_bottom.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/svscitym/domains/primariaonline.ro/public_html/asigurari-piata-asigurarilor-agricole-pe-trend-ascendent.php on line 97 Warning: include(): Failed opening 'page_bottom.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php5/lib/php') in /home/svscitym/domains/primariaonline.ro/public_html/asigurari-piata-asigurarilor-agricole-pe-trend-ascendent.php on line 97