Warning: include(page_top.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/svscitym/domains/primariaonline.ro/public_html/asigurari-lichidarea-bursei-scade-spre-minimul-anului.php on line 1 Warning: include(page_top.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/svscitym/domains/primariaonline.ro/public_html/asigurari-lichidarea-bursei-scade-spre-minimul-anului.php on line 1 Warning: include(): Failed opening 'page_top.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php5/lib/php') in /home/svscitym/domains/primariaonline.ro/public_html/asigurari-lichidarea-bursei-scade-spre-minimul-anului.php on line 1

Lichiditatea bursei scade spre minimul anului

Valoarea schimburilor de luni ale Bursei de Valori Bucuresti (BVB) a scazut cu 64% fata de sedinta anterioara, pana la 19,03 milioane lei (5,82 milioane euro), deoarece a fost afectata de ziua libera de pe marile burse si de lipsa stirilor financiare, spun brokerii.

In sedinta de vineri, schimburile Bursei au inregistrat valoarea de 52,4 milioane lei. sedinta de luni este a doua din acest an cand lichiditatea scade sub 20 milioane lei, dupa rulajul de doar 15,59 milioane lei, inregistrat in sedinta din 27 aprilie.

"Sedinta de luni a fost anosta, cu lichiditate scazuta, fara tranzactii speciale si fara ordine de vanzare sau de cumparare de valoare ridicata, lipsind stirile financiare si influentata probabil de ziua libera de pe marile piete internationale. Rezultatele financiare sunt deja incorporate in pret, iar daca lichidiatea se va pastra la un nivel scazut in sedintele urmatoare, s-ar putea sa avem semnalul unui inceput de vara la bursa", a declarat pentru NewsIn Adi Lupsan, broker la casa de intermediere financiara Prime Transaction.

Indicele compozit al bursei, BET-C, a crescut cu 0,11%, de la 5.939,12 puncte pana la 5.945,87 puncte. Indicele ROTX, jucat la Bursa din Viena, a coborat cu 0,38%, de 19.935,90 puncte pana la 19.877,47 puncte. Indicele BET, care arata evolutia celor mai lichide zece titluri listate, a castigat 0,15%, de la 8.696,96 puncte pana la 8.710,26 puncte. Indicele celor cinci societati financiare, BET-FI, a crescut cu 0,28%, de la 70.955,49 puncte pana la 71.154,94 puncte.

Citeste articolul "Lichiditatea bursei scade spre minimul anului" integral in Wall-Street

Sursa: Wall-Street,

toate stirile »

Warning: include(page_bottom.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/svscitym/domains/primariaonline.ro/public_html/asigurari-lichidarea-bursei-scade-spre-minimul-anului.php on line 121 Warning: include(page_bottom.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/svscitym/domains/primariaonline.ro/public_html/asigurari-lichidarea-bursei-scade-spre-minimul-anului.php on line 121 Warning: include(): Failed opening 'page_bottom.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php5/lib/php') in /home/svscitym/domains/primariaonline.ro/public_html/asigurari-lichidarea-bursei-scade-spre-minimul-anului.php on line 121