Warning: include(page_top.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/svscitym/domains/primariaonline.ro/public_html/asigurari-fraudele-si-companiile-de-asigurari.php on line 1 Warning: include(page_top.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/svscitym/domains/primariaonline.ro/public_html/asigurari-fraudele-si-companiile-de-asigurari.php on line 1 Warning: include(): Failed opening 'page_top.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php5/lib/php') in /home/svscitym/domains/primariaonline.ro/public_html/asigurari-fraudele-si-companiile-de-asigurari.php on line 1

Fraudele si companiile de asigurari

Anul trecut valoarea daunelor rezultate din cererile frauduloase de despagubiri a totalizat aproximativ 70 milioane euro.

Cu toate acestea, o mare parte dintre asiguratori nu sunt interesati sa diminueze cererile frauduloase de despagubiri din cauza concurentei, dar si a rezervei privind transparenta contabila.

Cele mai frecvente cereri fraudate de despagibire se inregistreaza pe segmentul asigurarilor auto.

Politele RCA si Casco sunt in continua scumpire, in timp ce costurile cu reparatiile se majoreaza, fapt care determina si cresterea valorilor despagubirilor. Mai mult, in prezent tendinta pe piata asigurarilor se practica un nivel al preturilor artificial la asigurarile auto pentru a-si ridica cota pe piata in defavoarea profitului. Astfel, anul trecut companiile au fost in situatia de a nu reusi sa plateasaca toate daunele numai din valoarea primelor incasate. Mai mult in anul 2006, cea mai mare parte din valoarea majorarilor de capital a fost determinata de nevoia de a acoperi pierderile de pe acest segment din anii precedenti.

Insa, asigurarile auto reprezinta aproximativ doua treimi din piata asigurarilor, asadar miza este foarte mare.

Cele mai frecvente fraude sunt cele in care aceeasi masina este asigurata la mai multe firme si pretinde acoperirea daunei la toate. Desi numarul fraudelor de acest tip este in crestere companiile de asigurari nu-si dau interesul sa-si dea mana pentru a combate acest fenomen. Aceasta se intampla deoarece demersul ar consta in centralizarea bazelor de date ale asiguratorilor si ar determina mai multa transparenta si rigoare privind transparenta situatiilor contabile.

Astfel, directorul general al societatii de asigurari Asitrans, Bogdan Stan a formulat infiintarea unei companii de investigatii la principalii opt jucatori de ppe piata asigurarilor. Serviciile oferite de companie ar consta in investigatii in domeniul asigurarilor, dar in timp vor putea apela si clienti, care activeaza in alte domenii de activitate.

Daca reprezentantul Asitrans este increzator in reusita acestui demers sunt companii care sustin ca demersul are sanse mici de reusita, datorita obstacolului reprezentat de insasi societatile de asigurari. Astfel, Ion Moise, seful departamentului de daune auto al Generali sustine ca sunt companii, care in mod premeditat nu centralizeaza dosarele de daune auto. Insa, lipsa bazelor de date fac nevazuta pierderile contabile a companiilor provocate de politele de asigurari RCA si Casco. De asemenea, reprezentantul Generali sustine ca ocompanie de investigare a fraudelor pe piata asigurarilor ar putea avea rezultate eficiente numai in conditiile in care toti asiguratorii participanti ar furniza baze de date complete si de calitate. In alte conditii numai unii asiguratori vor beneficia de avantajele proiectului.

Sursa: Saptamana Financiara

toate stirile »

Warning: include(page_bottom.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/svscitym/domains/primariaonline.ro/public_html/asigurari-fraudele-si-companiile-de-asigurari.php on line 95 Warning: include(page_bottom.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/svscitym/domains/primariaonline.ro/public_html/asigurari-fraudele-si-companiile-de-asigurari.php on line 95 Warning: include(): Failed opening 'page_bottom.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php5/lib/php') in /home/svscitym/domains/primariaonline.ro/public_html/asigurari-fraudele-si-companiile-de-asigurari.php on line 95